MADONNANEWERA.COM (THIS IS THE OLD VERSION OF OUR WEBSITE)

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentJw_allvideos has a deprecated constructor in /home/klient.dhosting.pl/sanikdesign/mne/plugins/content/jw_allvideos/jw_allvideos.php on line 18
something to remember

Madonna na poważnie. Wszystko, co epickie, ikoniczne i co musisz zapamiętać.

#secretproject

Madonna uznaje secretprojectrevolution za jej najważniejsze dokonanie artystyczne do tej pory.

W wywiadzie dla Vanity Fair z 1992 roku, zapytana o to, co zrobi w wieku 50-ciu lat, gdy jej ponętność fizyczna zacznie przemijać, Madonna krótko odpowiedziała “Będę używać głowy”. Dokładnie. I nie chodzi o to, że jej ciało jest w jakimkolwiek stopniu mniej atrakcyjne niż w roku 1992 – wręcz przeciwnie, dojrzewa tak jak wino – ale jej ostatnie artystyczne wyczyny wyraźnie pokazują, że bardziej skłania się ku wykorzystywaniu siły umysłu niż szokowaniu fizycznością. Chętnie angażująca się społecznie, zbuntowana przeciwko jakimkolwiek przejawom dyskryminacji, ostatecznie dała upust złości w jednym ze swoich najbardziej intrygujących i mądrych projektów, filmie secretprojectrevolution.

Sekret zdradzała już w swoim filmie dokumentalnym z 2005 roku. Dzieło kończy się podróżą Madonny do Izraela, pomimo protestów. Jej przybycie do tego kraju w 2012 roku w ramach trasy promującej album MDNA, odbyło się w kontekście konfliktu między Izraelem i Iranem – show zostało słusznie nazwane „koncertem dla pokoju”. Równocześnie z biegiem trasy, na całym świecie miały miejsce różne niepokojące wydarzenie społeczno-polityczne. W Rosji aresztowano zespół Pussy Riot i surowo ograniczono prawa środowisk homoseksualnych. W Pakistanie próbowano pozbawić życia aktywistkę Malalę Yousafzai. Wybory prezydenckie w USA nie przebiegały tak, jak planowano. Na domiar złego, politycy we Francji i Rosji grozili Madonnie procesem sądowym, jeśli ta nie przestałaby na swoich koncertach poruszać niewygodne dla nich tematy.

“Nastąpiły momenty, przez które poczułam, że muszę się jakoś wypowiedzieć na temat tego, co zaobserwowałam”

Nie każdy wie, że secretprojectrevolution nigdy nie był zamierzonym krokiem. W roku 2012, pomiędzy koncertowaniem na całym świecie, promowaniem perfum Truth or Dare i otwieraniem nowych siłowni Hard Candy, wiecznie pracująca Królowa Popu projektowała także kolekcję bielizny damskiej. Do współpracy zaprosiła Stevena Kleina, który miał być autorem sesji zdjęciowej, jednak nie miała pojęcia, że potencjalny dystrybutor odrzuci projekty pod pretekstem tego, że są zbyt wyzywające. Choć z planów nic nie wyszło, to cała sytuacja dała początek nowemu projektowi, i tak oto plan zdjęciowy, ekipę, jak i samą odzież użyto przy filmowaniu wideo-manifestu, który formował się w myślach Madonny.

17-minutowy, czarno-biały film ukazuje wszystko od pantomimy i ekspresywnego tańca poprzez amerykańską pieśń patriotyczną w niebywałym wykonaniu Madonny, aż do powracających scen tortur i przemocy. Jest to obraz bardzo mroczny i dekadencki, pełen niepokoju, choć przepięknie nakręcony, przywołujący skojarzenia z filmem X-STaTIC PRO=CeSS z 2003 roku. W monologu prowadzonym poprzez film, Madonna rozważa na temat niesprawiedliwości, nietolerancji, opresji, nawołując do walki o własną wolność, na przekór „tym faszystowskim przywódcom, którzy udają, że są prawowitymi ludźmi”. Tuż przy samym końcu filmu dowiadujemy się, że jest on dedykowany wszystkim tym, którzy cierpią z powodu prześladowania, w tym m.in. ludzie o odmiennym kolorze skóry, mniejszości seksualne czy osoby dyskryminowane ze względu na płeć.

Zapowiedzi, jakie ukazywały się przez długie miesiące podsycały zainteresowanie fanów, jednocześnie testując ich cierpliwość do granic wytrzymałości. Gorąco oczekiwany film został wreszcie opublikowany we wrześniu 2013, w bardzo nietypowej formie: zaprezentowany podczas serii plenerowych projekcji na całym świecie i dostępny do pobrania za darmo na platformie BitTorrent. Całość niezbyt przypominała tradycyjną, pełną rozmachu premierę wielkiej gwiazdy z 30-letnią karierą, bardziej chyląc się ku metodom, jakich użyłby niezależny, alternatywny artysta. Tym bardziej, że promocja jaka towarzyszyła „sekretnemu projektowi” składała się co najwyżej z kilku wywiadów oraz występu w nowojorskiej galerii.

Całkiem zrozumiale, jako że nie miała to być maszyna do robienia pieniędzy, ale projekt niekomercyjny, którego celem jest skierowanie uwagi odbiorców na różne aspekty wolności: jej brak, walka o nią, a także niedocenianie jej. Otworzenie otwartej platformy Art for Freedom ma na celu zachęcenie innych artystów do wyrażania własnego pojęcia wolności, w dowolnej formie.

“Ten film, nie licząc moich dzieci, to dla mnie najważniejsza rzecz, jaką kiedykolwiek zrobiłam.”

Czy projekt przyniósł spodziewane rezultaty? Czy można ocenić jego efektywność po siedmiu miesiącach? Zmienianie świata na lepszy wymaga oczywiście o wiele więcej czasu, ale trzeba przyznać, że akcja sprowokowała gorącą dyskusję i skrajne opinie. Część odbiorców nie mogła dopatrzyć się jasno określonego celu w całym projekcie, twierdząc, dość zrozumiale, że promowanie idei tolerancji wśród fanów Madonny to jak przekonywanie wegetarian o plusach jedzenia warzyw. Inni jednak chwalili piosenkarkę za wykorzystywanie swojej pozycji i prestiżu do tak słusznych celów.


MadonnaNewEra w Berlinie na pokazie #secretprojectrevolution

Około 10 tysięcy ludzi pojawiło się łącznie na wszystkich projekcjach secretprojectrevolution, a wyświetlenia filmu na YouTube szybko przeskakiwały słupki kolejnych setek tysięcy. W ciągu trzech pierwszych tygodni pobrano go na BitTorrent ponad 1,2 miliona razy, a na stronę programu grantowego Art for Freedom przesyłane są dziennie dziesiątki prac. A jednak, pomimo „królewskiego” statusu Madonny oraz zaangażowania do projektu innych popularnych artystów, secretprojectrevolution nie przyciąga masowej uwagi, a towarzyszące mu hashtagi jakoś nie podbiły portali społecznościowych. To jednak nie jest miarą sukcesu projektu, ale raczej odzwierciedleniem tego, co kuleje we współczesnej kulturze masowej. Trudne w odbiorze projekty skłaniające do przemyśleń, takie właśnie jak secretprojectrevolution, przegrywają bitwę na kliknięcia, wyświetlenia i lajki z plotkami na temat celebrytów i muzyką o wątpliwej jakości.

Madonna mówi, że sam film to jedynie pierwsza część większego, długotrwałego projektu, który, ma nadzieję, zainspiruje inne znane osobistości do wykonania podobnego ruchu. Istnieje także możliwość, że jej następny album utrzymany będzie w takimże klimacie, na co tylko zwiększa nadzieję fragment tekstu, prawdopodobnie pochodzącego z nowej piosenki „Rebel Heart”. Patrząc wstecz, secretprojectrevolution z pewnością będzie się odznaczał jako niezwykłe dzieło na długiej liście artystycznych dokonań Madonny.

Mateusz Zaremba